Baseball and local scores for the Southland, Aurora, Elgin, Naperville and Lake County



High school and local college results and highlights from the Southland, Aurora, Elgin, Naperville and Lake County coverage areas.

Email Daily Southtown results to southtownsports@gmail.com, Beacon-News, Courier-News and Naperville Sun results to tribwestsports@gmail.com and News-Sun results to newssunsports@gmail.com.

MONDAY’S RESULTS

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

Bartlett 10, East Aurora 0 (6 innings)

Bartlett (17-7, 10-3 Upstate Eight): Austin Daubenmire 2-for-2, double, run, 2 RBIs.

Batavia 12, Geneva 2 (6 innings)

Batavia (7-14, 4-6 DuKane): Henry Haug 2-for-4, 4 RBIs. Ryne Woods 3-for-4, double, 3 RBIs.

Geneva (15-4-1, 6-4-1): Sam Seykora 2 RBIs.

Chicago Christian 4, Wheaton Academy 1

Chicago Christian (11-0, 5-5 Chicagoland Christian): Brady Riemersma CG, 2 H, ER. Micah Buikema HR, 2 RBIs.

Glenbard South 10, Larkin 1

Grant 8, Wauconda 5

Grayslake North 10, Antioch 9

Grayslake North (12-9, 6-5 Northern Lake County): Ethan Feldman 2 RBIs. Riley Lam HR. Cam Bates HR.

Antioch (8-12, 4-5): Nathan Yeager 3-for-3, triple, 4 runs, 2 RBIs. Mason Willis 2-for-3, double, HR, 2 runs, 3 RBIs.

Hampshire 12, Dundee-Crown 2 (5 innings)

Hampshire (15-6, 7-4 Fox Valley): Wilson Wemhoff 2 runs, 2 RBIs. Jack Perrone 2-for-3, 2 RBIs.

Hinckley-Big Rock 11, Indian Creek 10

Indian Creek (3-14): Jakob McNally 3-for-5, HR, 2 runs, 2 RBIs. Kason Murry 2-for-4, 2 runs, 2 RBIs.

Homewood-Flossmoor 1, Sandburg 0

H-F (12-11, 1-3 SWSC Blue): Henry Humes CG, 4 H. Tori Chaney GW RBI in bottom 7th.

IC Catholic 10, Leo 0

Lincoln-Way Central 10, Stagg 0 (6 innings)

Marengo 12, Sandwich 6

Sandwich (11-10, 6-3 Kishwaukee River): Tyler Lissman 3 RBIs. Braden Behringer 3-for-4, double, 2 runs.

Marmion 5, Wheaton St. Francis 3

Mundelein 6, Libertyville 3

Mundelein (15-5, 8-1 North Suburban): Braden Carman 2-run double.

Naperville North 14, Metea Valley 4

Nazareth 7, Oak Lawn 5

Oak Lawn (10-10): Ethan Collins HR, 2 RBIs.

Plano 7, Richmond-Burton 6 (9 innings)

Plano (18-7, 9-2 Kishwaukee River): Jason Phillips 2-for-4, 2 doubles, 2 runs. Quentin Santoria 2 RBIs. Jake Klatt GW RBI in bottom 9th.

Prairie Ridge 6, Burlington Central 2

Reavis 8, Shepard 0

Reavis (19-4, 12-1 SSC Red): Jonathan Liesen HR, 4 RBIs.

St. Charles North 10, St. Charles East 1

St. Laurence 5, Mount Carmel 1

St. Rita 6, DePaul Prep 2

St. Rita (17-8, 7-3 CCL Blue): Louie Sisto CG, ER; 3-for-3, double, triple, run, 2 RBIs.

South Elgin 17, Fenton 1 (4 innings)

Stevenson 2, Zion-Benton 1

Stevenson (15-8, 7-2 North Suburban): Andrew Langerman CG, 0 ER.

Tinley Park 16, Hillcrest 1

Waubonsie Valley 4, Neuqua Valley 3

Waubonsie (14-8, 7-3 DuPage Valley): Ben Ford HR; GW double in bottom 7th.

Yorkville 8, Oswego 7

Yorkville (13-9, 5-2 Southwest Prairie West): Nate Harris HR, 4 RBIs.

BOYS VOLLEYBALL

Bremen d. Shepard 27-25, 25-23

Carmel d. Nazareth 25-16, 25-20

Deerfield d. Glenbrook South 25-20, 23-25, 25-20

Hinsdale South d. Oswego East 25-20, 25-19

Lake Zurich d. Rolling Meadows 25-17, 25-22

Lake Zurich (19-5): Gabe Schwartz 14 kills. Wyatt Jones 25 assists.

Marian Catholic d. Mount Carmel 25-14, 22-25, 25-20

Marian (19-5): Justin McGary 24 assists, 7 kills, 12 digs. Phoenix McGruder 11 kills, 13 digs.

Mundelein d. North Chicago 25-12, 25-21

Plainfield North d. Neuqua Valley 23-25, 25-23, 25-20

Zion-Benton d. Antioch 25-20, 25-15

GIRLS SOCCER

Burlington Central 6, Crystal Lake South 3

Harvard 2, Plano 1

Kaneland 10, Rochelle 0

ED WATSON NAPERVILLE INVITATIONAL

New Trier 1, Benet 0, championship

SOFTBALL

Antioch 4, Lakes 0

Bartlett 8, South Elgin 5

Benet 13, St. Viator 4

De La Salle 5, DePaul Prep 1

De La Salle (11-11, 3-8 GCAC White): Analise Francois CG, 0 ER, 7 Ks. Mya Alvarez 2-for-3 HR, 2 runs, 3 RBIs.

Dundee-Crown 11, McHenry 10

Dundee-Crown (12-11, 7-5 Fox Valley): Jordyn Jeffs 2-for-4, double, 3 RBIs. Faith Dierwechter 2-for-5, double, 2 runs, 2 RBIs.

Duran 15, Indian Creek 6

Hampshire 18, Crystal Lake South 3

Harvard 4, Sandwich 1

Joliet Catholic 8, Nazareth 4

JCA (13-8, 7-4 ESCC): Addison Rizzatto 3-for-3, double, 2 runs, 2 RBIs. Sydney Walker 2-for-4, triple, 2 RBIs.

Lake Park 13, Batavia 2 

Larkin 21, East Aurora 0 (4 innings)

Marist 12, Marian Catholic 0

Marist (22-2, 9-0 ESCC): Gabi Novickas 2-for-3, 2 HRs, 2 runs, 4 RBIs. Bree Hanik 2-for-3, 2 runs, 2 RBIs.

Naperville Central 16, Metea Valley 2 (5 innings)

Naperville North 16, Waubonsie Valley 5

Niles West 11, Vernon Hills 8

Vernon Hills (9-11-1, 3-2 Central Suburban North): Katie Cir double, 2 RBIs. Morgan Hart 3 runs.

Oak Lawn 15, Bloom 5 (5 innings)

Oak Lawn (12-10): Danielle Dempsey 3-for-3, triple, HR, 2 runs, 5 RBIs. Kamya Feigl 3-for-4, 2 runs, 4 RBIs.

Oswego 13, Plainfield South 2

Oswego (15-7, 6-2 Southwest Prairie West): Kiyah Chavez 3-for-5, 2 HRs, 2 runs, 4 RBIs.

Providence 5, Bishop McNamara 3

Providence (15-4): Kailee O’Sullivan CG, 13 Ks. 2-for-3, HR.

St. Charles North 3, Wheaton North 2 (8 innings)

St. Charles North (12-3, 5-2 DuKane): Paige Murray CG, 4 H. Abby Zawadzki 2 RBIs.

St. Edward 9, Harvest Christian 4

St. Edward (8-8): Taylor Dawson 2-for-3, 3 RBIs.

Shepard 5, Reavis 1

Somonauk 11, Hiawatha 0 (6 innings)

Somonauk (5-11, 4-4 Little Ten): Olivia Taylor 2-for-3, 2 runs, 2 RBIs.

Warren 9, Stevenson 4

Stevenson (12-6, 6-3 North Suburban): Coco Yamada run, 2 RBIs.

Yorkville 7, Plainfield East 3

Yorkville (12-10, 5-3 Southwest Prairie West): Brooke Ekwinski 2 RBIs.

Compiled by Josh Krockey.



Source link

Leave a Comment