Baseball and local scores for the Southland, Aurora, Elgin, Naperville and Lake County



High school and local college results and highlights from the Southland, Aurora, Elgin, Naperville and Lake County coverage areas.

Email Daily Southtown results to southtownsports@gmail.com, Beacon-News, Courier-News and Naperville Sun results to tribwestsports@gmail.com and News-Sun results to newssunsports@gmail.com.

WEDNESDAY’S RESULTS

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

Bartlett 16, East Aurora 0

Burlington Central 11, Prairie Ridge 2

Crete-Monee 11, Thornwood 6

Crete-Monee (14-8, 7-4 Southland): Kyle Richardson 3 runs, 3 RBIs.

De La Salle 14, Aurora Central Catholic 3 (5 innings)

De La Salle (15-12, 7-4 CCL White): Dasaan Lee 2 runs, 3 RBIs.

Evergreen Park 16, Eisenhower 9

Evergreen (20-6, 7-6 SSC Red): Tyler Kummer 2 runs, 4 RBIs.

Glenbard South 10, Larkin 5

Glenbrook North 4, Marian Catholic 3

Grant 1, Antioch 0

Grayslake Central 6, Lakes 4

Grayslake North 5, Round Lake 1

Hampshire 15, Dundee-Crown 0 (4 innings)

Harvest Christian 11, Westminster Christian 0 (5 innings)

Hinckley-Big Rock 5, Somonauk 4

Joliet Catholic 6, Downers Grove North 4

JCA (21-2): Graham Roesel 2-run single.

Kaneland 3, Ottawa 0

Lake Zurich 11, Lake Forest 5

Lake Zurich (12-9, 6-4 North Suburban): Owen Strahl 2 HRs, 5 RBIs.

Lincoln-Way East 10, Riverside-Brookfield 3

Lincoln-Way East (16-9): Tyler Bell HR, 2 runs, 3 RBIs.

Manteno 5, Beecher 4

Oak Forest 9, Benet 6 (9 innings)

Oak Forest (22-5, 13-1 SSC Blue): Hunter Johnson 2 doubles, 2 RBIs.

Oswego East 3, West Aurora 1

Oswego East (10-13, 4-4 Southwest Prairie West): Jackson Petsche CG, 3 H, 0 ER; RBI.

Plano 13, Richmond-Burton 1 (5 innings)

Plano (19-7, 10-2 Kishwaukee River): Josh Stellwagen double, 4 RBIs.

Providence 7, Brother Rice 6

Providence (19-5, 9-2 CCL Blue): Jackson Smith GW single in bottom 7th.

Brother Rice (13-13, 7-4): Aidan Nohava 3 RBIs.

Rich Township 21, Thornton 5

Richards 8, Argo 1

Serena 6, Newark 0

South Elgin 10, Fenton 2

Stevenson 9, Vernon Hills 2

Stevenson (18-8): Will Nack double, 2 RBIs.

Warren 14, Waukegan 1

BOYS VOLLEYBALL

Lake Zurich d. Lake Forest 25-17, 25-10

Stevenson d. Zion-Benton 25-13, 25-19

GIRLS SOCCER

Beecher 2, Bloom 0

Benet 6, Joliet Catholic 1

Benet (12-3-1, 6-0 ESCC): Ivana Vukas goal, 2 assists.

Eisenhower 10, Richards 1

Kaneland 6, DeKalb 0

SOFTBALL

Andrew 5, Taft 3

Andrew (19-4-1): Madison Vrastil 2 runs, 3 RBIs.

Beecher 2, Peotone 1

Beecher (22-1): Ava Lorenzatti CG, 0 ER, 13 Ks; run.

Benet 12, St. Viator 3

East Aurora 20, Round Lake 9 (6 innings)

Joliet Catholic 9, Nazareth 0

JCA (14-8, 8-4 ESCC): Sydney Walker CG, 3 H.

Libertyville 18, Waukegan 0 (4 innings)

Lincoln-Way East 7, Riverside-Brookfield 6

Lincoln-Way East (16-9): Averi Vander Woude 3 RBIs.

Lincoln-Way West 5, Bloom 0

Marengo 9, Sandwich 5

Marist 11, Marian Catholic 0 (6 innings)

Marist (24-2, 11-0 ESCC): Caroline O’Brien 2 runs, 3 RBIs.

Mundelein 10, Stevenson 3

Oswego 14, Plainfield East 4 (5 innings)

Oswego (16-7, 8-2 Southwest Prairie West): Jaelynn Anthony 2 HRs, 6 RBIs.

Oswego East 7, Plainfield Central 6

Reavis 15, Kennedy 0 (4 innings)

St. Charles North 9, Batavia 0

St. Charles North (14-3, 7-2 DuKane): Paige Murray CG, 4 H, 15 Ks.

Sandburg 8, Lemont 2

Serena 3, Newark 1

Thornwood 9, Crete-Monee 8

Timothy Christian 9, St. Edward 2

Vernon Hills 11, Grayslake North 1 (5 innings)

Wheaton North 6, St. Charles East 3

Wheaton St. Francis 13, Somonauk 0 (6 innings)

Zion-Benton 15, Lake Forest 3 (5 innings)

LOCAL COLLEGES

BASEBALL

Millikin 9, North Central College 7

MEN’S VOLLEYBALL

NAIA NATIONAL TOURNAMENT

St. Xavier d. Westcliff (Calif.) 27-25, 25-16, 22-25, 25-21

St. Xavier (22-8): Matt Pennala 20 kills. Sean Carey 13 kills. Jan Lopuch 10 kills. Christian Oviedo 38 assists.

SOFTBALL

Aurora University 3-1, North Central College 0-3

Lake Forest College 9-11, Carthage (Wis.) 3-8

TUESDAY’S RESULTS

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

Batavia 2, Geneva 1

Batavia (8-14, 5-6 DuKane): Ryne Woods HR.

Beecher 10, Clifton Central 2

Bloom 5, Momence 4

Bradley-Bourbonnais 10, Lockport 6

Brother Rice 5, Mount Carmel 4 (9 innings)

Brother Rice (13-12, 7-3 CCL Blue): Rudy Perez 2 RBIs.

Crete-Monee 2, Thornwood 1

Crete-Monee (13-8, 6-4 Southland): Michael Leonard CG, 0 ER, 11 Ks.

De La Salle 5, IC Catholic 1

De La Salle (14-12, 6-4 CCL White): Kaleb Navarro 2 doubles, 2 RBIs.

DeKalb 5, Naperville Central 3

Evergreen Park 17, Eisenhower 0 (4 innings)

Grant 3, Antioch 0

Grayslake North 14, Round Lake 8

Grayslake North (13-9, 7-5 Northern Lake County): Ethan Feldman 2 HRs.

Hampshire 11, McHenry 1 (5 innings)

Hampshire (16-6, 8-4 Fox Valley): Eric Jackson 4 RBIs.

Highland Park 9, Vernon Hills 3

Hinckley-Big Rock 15, Indian Creek 0 (4 innings)

Illinois Lutheran 11, Grace Christian 8

Joliet Catholic 6, Benet 2

JCA (20-2, 9-2 ESCC): Lucas Grant CG, 2 H.

Lake Zurich 10, Lake Forest 7

Lake Zurich (10-9, 5-4 North Suburban): Cash Kaczmarek 3 RBIs.

Lakes 13, Grayslake Central 5

Lakes (15-5, 7-3 Northern Lake County): Derek Lucier 5-for-5, 5 RBIs.

Larkin 14, Elgin 3 (5 innings)

Larkin (12-9, 8-4 Upstate Eight): Moises Acosta 2 doubles, 4 RBIs.

Lemont 10, Oak Lawn 0 (5 innings)

Lemont (15-9, 9-4 SSC Blue): Jacob Parr CG, triple, 3 RBIs.

Libertyville 6, Mundelein 3

Lincoln-Way Central 13, Marist 0 (5 innings)

Lincoln-Way East 11, Bolingbrook 1 (6 innings)

Lincoln-Way East (15-9, 5-0 SWSC Blue): Tyler Bell HR, 3 runs, 2 RBIs.

Lincoln-Way West 10, Andrew 3

Naperville North 7, Metea Valley 2

Naperville North (9-10, 6-5 DuPage Valley): Jackson Prentice HR, 2 runs, 4 RBIs.

Oak Forest 15, Bremen 0 (4 innings)

Oswego East 10, West Aurora 9

Oswego East (9-13, 3-4 Southwest Prairie West): Andy Lewis HR, 3 runs, 2 RBIs.

Providence 13, St. Ignatius 7

Providence (18-5, 8-2 CCL Blue): Nate O’Donnell 3-run HR, 6 RBIs.

Reavis 14, Argo 4

Reavis (20-4, 13-1 SSC Red): Isaac Velasco 3 RBIs.

Richards 12, Argo 2 (5 innings)

Richards (13-4, 8-3 SSC Red): Brandon Devivo HR, 2 runs, 3 RBIs.

St. Laurence 9, DePaul Prep 0

St. Rita 12, Loyola 5

St. Rita (18-8, 8-3 CCL Blue): Anthony Sarro 2 runs, 2 RBIs.

Serena 10, Newark 5

Stevenson 11, Zion-Benton 1 (5 innings)

Stevenson (17-8, 8-2 North Suburban): Jackson Merdalo 3 RBIs.

Timothy Christian 11, Aurora Christian 5

Aurora Christian (12-11, 6-6 Chicagoland Christian): Henry Hinkle HR, 4 RBIs.

Tinley Park 15, Hillcrest 1 (5 innings)

Waubonsie Valley 7, Neuqua Valley 4

Waubonsie (15-8, 8-3 DuPage Valley): Hiroshy Wong 3-run HR, 4 RBIs.

Wauconda 12, Prairie Ridge 11

Wauconda (15-8): Zachary Johnson 2 HRs, 2 runs, 2 RBIs.

Westminster Christian 16, Alden-Hebron 6 (6 innings)

Wheaton Academy 12, Chicago Christian 5 (10 innings)

Yorkville 5, Oswego 4

BOYS VOLLEYBALL

Carmel d. Benet 26-24, 15-25, 25-21

Carmel (17-9, 3-2 ESCC): Michael Schofield 17 kills.

Lincoln-Way West d. Homewood-Flossmoor 25-17, 25-22

Lincoln-Way West (25-6, 4-0 SWSC): Connor Jaral 10 kills, 6 digs, 4 blocks.

Lockport d. Lincoln-Way East 25-23, 20-25, 25-23

Lockport (25-3, 4-0 SWSC): Josh Bluhm 11 kills.

Marian Catholic d. St. Viator 25-15, 25-13

Sandburg d. Lincoln-Way Central 11-25, 25-17, 25-16

Sandburg (13-8, 2-1 SWSC): Will Ashum 10 kills, 5 blocks.

Vernon Hills d. Niles West 25-23, 21-25, 25-22

Vernon Hills (19-4, 5-1 Central Suburban North): Liam Boehme 15 kills.

GIRLS SOCCER

Andrew 6, Lincoln-Way West 0

Dundee-Crown 6, Hampshire 4

Dundee-Crown (8-4-3, 3-1-1 Fox Valley): Emilia Arias 3 goals.

Homewood-Flossmoor 1, Bolingbrook 0

Naperville North 2, Metea Valley 1

Naperville North (10-4-3, 3-0 DuPage Valley): Kennedy Bertsch goal.

Reavis 2, Shepard 0

Providence 2, Joliet Catholic 0

St. Charles East 1, Wheaton North 1

St. Charles East (13-3-5, 2-1-1 DuKane): Averie Foulkes goal.

South Elgin 2, Elgin 0

South Elgin (13-6-1, 6-0-1 Upstate Eight): Christina Slovik goal, assist.

Stevenson 8, Zion-Benton 2

Stevenson (9-3, 3-1-1): Ellie Egeland 2 goals.

T.F. United 2, Evergreen Park 1

T.F. United: Karen Zepeda 2 goals.

Vernon Hills 9, Maine West 0

Wauconda 1, Antioch 0

SOFTBALL

Andrew 6, Stagg 0

Andrew (18-4-1, 1-4 SWSC Red): Ana Cisek 3 runs.

Bartlett 16, Elgin 1 (4 innings)

Beecher 4, Clifton Central 0

Beecher (21-1): Ava Lorenzatti CG, 3 H, 18 Ks.

Bremen 15, Eisenhower 4 (5 innings)

Carmel 2, Palatine 1

Carmel (9-13): Aly Krogman CG, 2 H, 0 ER, 10 Ks.

De La Salle 13, Lincoln Park 1 (5 innings)

De La Salle (12-11): Lilah Serrano 2 runs, 3 RBIs.

Dundee-Crown 10, Jacobs 0 (6 innings)

Dundee-Crown (13-11, 9-5 Fox Valley): Faith Dierwechter HR, 2 runs, 3 RBIs.

Glenbard East 4, South Elgin 3

Glenbard North 11, Batavia 1

Grace Christian 5, Illinois Lutheran 0

Huntley 8, Hampshire 1

IC Catholic 18, Aurora Central Catholic 8

Lake Zurich 15, Zion-Benton 2 (5 innings)

Lakes 18, Round Lake 2 (4 innings)

Libertyville 22, Lake Forest 3 (4 innings)

Lincoln-Way Central 11, Bolingbrook 0 (6 innings)

Lincoln-Way Central (21-4): Josephine Jager 4-for-4, 2 doubles, triple, 2 runs, 4 RBIs.

Lincoln-Way West 7, Bradley-Bourbonnais 0

Lockport 4, Lincoln-Way East 2

Marist 2, Pontiac 0

Marist (23-2): Caroline O’Brien 2 runs.

Metea Valley 10, DeKalb 9 (9 innings)

Metea (12-9, 9-2 DuPage Valley): Reese Valha 3 RBIs.

Mundelein 15, Waukegan 0

Naperville Central 10, Waubonsie Valley 5

Waubonsie (11-13, 5-6 DuPage Valley): Hannah Laub 2 HRs, 3 runs, 3 RBIs.

Neuqua Valley 3, Naperville North 0

Neuqua (8-12, 6-4 DuPage Valley): Ava Drehs CG, 0 H, 17 Ks.

Newark 3, Serena 1

Oak Forest 13, Lemont 7

Lemont (14-5, 9-1 SSC Blue): Natalie Pacyga HR, 3 RBIs.

Oak Lawn 8, Evergreen Park 1

Oak Lawn (13-10, 6-6 SSC Red): Natalie Orozco 3 runs, 2 RBIs.

Plainfield Central 3, West Aurora 1

Reavis 8, Argo 7 (8 innings)

Reavis (8-14, 7-7 SSC Red): Juliana Chalupa HR, 2 runs, 2 RBIs.

Resurrection 6, Providence 2

Richmond-Burton 5, Sandwich 3

St. Charles North 10, Geneva 0 (6 innings)

St. Charles North (13-3, 6-2 DuKane): Ella Heimbuch 3 RBIs.

St. Edward 9, Chicago Christian 6

St. Edward (9-8, 6-1 Chicagoland Christian): Alaina Nolan 3 RBIs.

Sandburg 7, Homewood-Flossmoor 3

T.F. South 15, Hillcrest 1 (5 innings)

Wauconda 15, Grayslake North 0 (4 innings)

Wauconda (14-7, 6-2 Northern Lake County): Keelin Barton 2 HRs, 2 runs, 5 RBIs.

West Chicago 9, Larkin 7

Larkin (11-10, 8-4 Upstate Eight): Brynn Kerber 2 runs, 4 RBIs.

Wheaton Warrenville South 6, St. Charles East 1

Yorkville 6, Romeoville 2

Yorkville Christian 19, Westmont 2 (4 innings)

LOCAL COLLEGES

BASEBALL

Aurora University 7-9, Edgewood (Wis.) 4-6

SOFTBALL

North Central College 7-13, Benedictine 2-11

NEWS AND NOTES

St. Xavier’s Laila Summers (pitcher) and Kaitlyn Wright (player) were chosen players of the week in softball by the CCAC. … Lewis’ Delaney Garden was named to the all-conference team for softball by the GLVC.

Compiled by Josh Krockey.



Source link

Leave a Comment