Baseball and local scores for the Southland, Aurora, Elgin, Naperville and Lake County



High school and local college results and highlights from the Southland, Aurora, Elgin, Naperville and Lake County coverage areas.

Email Daily Southtown results to southtownsports@gmail.com, Beacon-News, Courier-News and Naperville Sun results to tribwestsports@gmail.com and News-Sun results to newssunsports@gmail.com.

FRIDAY’S RESULTS

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

Grayslake Central 10, Round Lake 0 (5 innings)

GIRLS SOCCER

Bremen 2, Eisenhower 2

Kankakee 2, Beecher 1

Naperville Central 3, Downers Grove South 0

Naperville Central (7-5): Bella Brozek 2 goals.

TOURNAMENT OF CHAMPIONS (Iowa)

De La Salle 2, Tremper (Wis.) 1

Lockport 2, Ankeny Centennial (Iowa) 0

Lockport (18-0): Ava Kozak goal. Kaylin Klutcharch goal.

Geneseo 2, Marist 0

LOCAL COLLEGES

BASEBALL

William Jewell (Mo.) 11-6, Lewis 10-12

THURSDAY’S RESULTS

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

Argo 16, T.F. North 1 (4 innings)

Aurora Central Catholic 4, IC Catholic 3

Beecher 15, Illinois Lutheran 3

Brother Rice 3-8, Loyola 2-0 (Game 1, 8 innings)

Game 1 Brother Rice: Derrick Holmes GW RBI in bottom 8th.

Game 2 Brother Rice (12-11, 6-2 CCL Blue): Danny Sheehan CG

Chicago Christian 8, Marian Central Catholic 7

Chicago Christian (10-10, 4-5 Chicagoland Christian): Brady Riemersma 2-for-3, double, 4 RBIs.

Crete-Monee 10, Peotone 3

Crete-Monee (11-8): Timothy Gaddis 2-for-3, 3 runs, RBI.

De La Salle 9, Wheaton St. Francis 2

De La Salle (12-12, 4-4 CCL White): Kaleb Navarro 2-for-3, HR, 5 RBIs. Kenny Perez HR, 3 runs.

Evergreen Park 3, Bremen 1

Evergreen (16-6, 5-6 SSC Red): Grady Elwood CG, 4 H, 12 Ks.

Fenwick 14, Leo 2 (6 innings)

Hampshire 7, Cary-Grove 4

Hampshire (14-6, 6-4 Fox Valley): Wilson Wemhoff 4-for-4, 4 RBIs.

Harvest Christian 10, Alden-Hebron 0 (5 innings)

Kankakee 6, Bloom 2

Lakes 7, Lake Forest 1

Lakes (14-5): J.J. Jackson 6 IP 0 ER. Spencer Kennamann 2-for-3, 4 RBIs.

Lincoln-Way Central 4, Andrew 2

Lincoln-Way East 11, Lockport 1 (5 innings)

Marist 17, Marian Catholic 10

Marist (9-9, 7-3 ESCC): Carter Pass 4-for-5, 2 runs, 3 RBIs. Ryan Lawlor 3 runs, 2 RBIs.

Metea Valley 6, Neuqua Valley 2

Minooka 7, Yorkville 3

Yorkville (12-8, 4-2 Southwest Prairie West): Kameron Yearsley 2-for-3, double, HR, run, RBI.

Montini 11, Marmion 1 (5 innings)

Mount Carmel 2, DePaul Prep 0

Mount Carmel (10-9, 5-3 CCL Blue): Kolin Adams CG, H, 7 Ks.

Naperville North 6, Naperville Central 5

Naperville North (7-10, 4-5 DuPage Valley): Jackson Prentice 2 RBIs. Charlie LaScala 2 runs.

Newark 12, Illinois Crusaders 8

Niles West 9, Vernon Hills 2

Oswego 6, West Aurora 2

Oswego East 10, Plainfield North 7

Oswego East (8-12, 2-4 Southwest Prairie West): Jacsen Tucker 3-for-5, HR, 5 RBIs.

Plano 5, Coal City 2

Plano (17-7): Kaden Aguirre CG, 2 H. Jake Decker double, 2 RBIs.

Reavis 4, Oak Forest 1

Reavis (18-4, 11-1 SSC Red): Zach Koschnitzki (W) 6.2 IP, ER. Jose Rodriguez 2 runs.

Richards 4, Lemont 3

Richards (12-4-1, 7-3 SSC Red): Brandon Edwards run, 2 RBIs.

Lemont (14-7, 8-4 SSC Blue): Jacob Parr 2-for-3, double, run, RBI.

St. Ignatius 11, St. Rita 5

St. Rita (15-8, 5-3 CCL Blue): Sir Jamison Jones 2 RBIs.

St. Laurence 2, Providence 0

St. Laurence (20-4, 6-2 CCL Blue): Joey Olson CG. Jameson Martin RBI double.

Sandburg 4, Bolingbrook 0

Sandburg (15-5, 3-0 SWSC Blue): Nick Bestrick CG, 7 Ks. Ryan Evoy RBI.

Sandwich 11, Lisle 4

Sandwich (11-8): Tyler Lissman 2-for-4, double, triple, 2 runs, 3 RBIs.

Stagg 4, Bradley-Bourbonnais 1

Stagg (11-11, 1-2 SWSC Red): Sebastian Talaga (W) 6 IP, 3 H, 10 Ks.

Streamwood 6, South Elgin 5 (8 innings)

T.F. South 10, Shepard 0

Thornwood 10, Rich Township 6

Tinley Park 8, Oak Lawn 3

Tinley (14-8, 7-4 SSC Blue): Ryan Exline CG, 11 Ks. Nolan Maciejewski double, run, 2 RBIs.

Waubonsie Valley 3, DeKalb 2

Waubonsie Valley (12-8, 6-3 DuPage Valley): Owen Roberts (W) 6.2 IP, 9Ks; RBI double.

BOYS VOLLEYBALL

Lake Zurich d. Larkin 25-13, 25-21

Lemont d. T.F. United 25-17, 25-19

Lincoln-Way West d. Bolingbrook 23-25, 25-20, 26-24

Lincoln-Way West (22-3, 3-0 SWSC): Connor Jaral 18 kills, 9 digs. Colin Dargan 9 kills. Noah Konopack 38 assists.

Lockport d. Homewood-Flossmoor 25-12, 21-25, 25-23

Lockport (21-1, 3-0 SWSC): Josh Bluhm 14 kills. Nate Nacino 10 kills. Evan Dziadkowiec 37 assists.

Marian Catholic d. Carmel 21-25, 25-21, 25-15

Sandburg d. Stagg 25-20, 25-22

Sandburg (12-8, 1-1 SWSC): Zach Supanich 9 kills.

Vernon Hills d. Wheeling 26-24, 25-20

GIRLS SOCCER

Andrew 5, Stagg 0

Argo 4, Oak Lawn 1

Beecher 6, Thornwood co-op 0

Bremen 1, Oak Forest 0

Burlington Central 8, Jacobs 1

Burlington Central (5-6-2, 3-1 Fox Valley): Mekenzie Rogers 3 goals.

Dundee-Crown 3, Prairie Ridge 0

Dundee-Crown (7-4-3, 1-1-1 Fox Valley): Ariaceli Mendez goal.

Homewood-Flossmoor 7, Bloom 0

Kaneland 7, Ottawa 0

Lakes 1, Grayslake Central 0

Lincoln-Way Central 3, Lincoln-Way West 1

Minooka 2, Naperville Central 1

Naperville Central (6-5): Bella Brozek goal.

Providence 3, Resurrection 0

Reavis 5, Eisenhower 1

St. Charles North 5, Oswego 2

South Elgin 2, Glenbard South 1

South Elgin (12-6, 5-0 Upstate Eight): Nevaeh Gyurko goal, assist.

Stevenson 1, Lake Forest 0

Stevenson (8-3-2, 2-1-1 North Suburban): Ashley Liang goal.

Tinley Park 8, T.F. United 0

Vernon Hills 2, Highland Park 1

Vernon Hills (6-5-2, 3-1 Central Suburban North): Sophie Ackerman 2 goals.

ED WATSON NAPERVILLE INVITATIONAL

Quarterfinals

Benet 1, Lyons 0

Benet (10-2-1): Ivana Vukas goal.

St. Charles East 1, Naperville North 0

St. Charles East (14-2-3): Mackenzie Loomis goal.

New Trier 4, Waubonsie Valley 0

SOFTBALL

Antioch 2, Lakes 0 (8 innings)

Antioch (14-3, 5-1 Northern Lake County): Jacey Schuler CG, 20 Ks.

Batavia 12, Willowbrook 9

Beecher 4, Hanover Central (Ind.) 2

Beecher (20-1): Ava Lorenzatti CG, 14 Ks; 2-for-4, HR, 3 RBIs.

Bradley-Bourbonnais 4, Andrew 1

Crystal Lake Central 7, Dundee-Crown 5

Dundee-Crown (11-11, 6-5 Fox Valley): Alyssa Gale 4-for-4, 3 runs, RBI.

Eisenhower 19, Hillcrest 3 (4 innings)

Evergreen Park 16, Bremen 1

Glenbard East 16, East Aurora 0 (4 innings)

Glenbrook South 13, Highland Park 2 (5 innings)

Hampshire 7, Prairie Ridge 6

Homewood-Flossmoor 15, Stagg 0 (4 innings)

H-F (8-11): Toni Purchas double, triple, HR, 3 runs, 3 RBIs.

Huntley 15, Jacobs 2 (5 innings)

Illinois Lutheran 20, Heritage Christian (Ind.) 2 (5 innings)

Johnsburg 8, Sandwich 3

Larkin 15, Elgin 0 (4 innings)

Larkin (10-9, 6-3 Upstate Eight): Yesenia Escobar 3-for-3, double, 3 runs, 3 RBIs.

Lemont 7, Richards 0

Lemont (14-4, 10-0 SSC Blue): Sydney Kibbon CG, 3 H. Avaree Taylor 3-for-3, HR, 3 RBIs.

Lincoln-Way Central 11, Lincoln-Way West 1 (5 innings)

Lincoln-Way Central (19-4, 4-0 SWSC Red): Bella Dimitrijevic CG, 2 H, 12 Ks. Mia Guide 2-for-3, 3 RBs.

Lincoln-Way East 12, Bolingbrook 5

Lincoln-Way East (15-8, 3-0 SWSC Blue): Cassidy Jagielski 2-for-4, 2 triples, 2 RBIs.

Lockport 6, Sandburg 1

Metea Valley 14, Naperville North 3 (5 innings)

Metea (11-8, 8-1 DuPage Valley): Charlie Benesh HR, 3 RBIs. Grace Feeley 3-for-4, 4 runs.

Mother McAuley 17, Jones 1 (3 innings)

Neuqua Valley 5, Waubonsie Valley 4

Neuqua (7-10, 5-3 DuPage Valley): Krista Waldusky GW RBI in bottom 7th.

Oak Park-River Forest 4, Marist 3

Oswego 2, Joliet West 0

Oswego (14-7): Jaelyn Anthony CG, 2 H, 10 Ks.

Oswego East 6, Romeoville 5

Providence 4, Loyola 0

Providence (14-4, 8-2 GCAC Red): Kailee O’Sullivan CG, 2 H, 10 Ks. Angelina Cole 2-for-4, 2 RBIs.

Rich Township 17, Thornwood 2 (4 innings)

Shepard 15, T.F. South 0 (4 innings)

Tinley Park 11, Oak Lawn 5

Tinley (12-4, 9-2 SSC Blue): Maddie Kolk HR, 4 RBIs. Megan Piotrowski 3-for-3, double, triple, 3 runs.

Vernon Hills 8, Niles North 7

Vernon Hills (8-9-1, 3-1 Central Suburban North): Morgan Hart 2 RBIs.

Wauconda 15, Round Lake 0 (4 innings)

West Aurora 17, Joliet Central 0

Woodstock North 11, Plano 0 (5 innings)

Yorkville 7, Plainfield South 0

Yorkville (11-9, 4-3 Southwest Prairie West): Ellie Fox CG, 4 H, 11 Ks.

LOCAL COLLEGES

BASEBALL

Aurora University 9, Webster (Mo.) 6

Calumet (Ind.) 6-19, Judson 2-0

Concordia 13, North Central College 3

St. Francis 5-7, Olivet Nazarene 1-5

Trinity Christian 5-5, St. Xavier 4-7

SOFTBALL

Chicago 5-12, Lake Forest 0-10

Lewis 1-3, Illinois Springfield 0-9

North Park 2-0, North Central College 1-8

Compiled by Josh Krockey.



Source link

Leave a Comment